Ultralight po zejściu lodu

Dla mnie największą wędkarską atrakcją marca są spotkania z pstrągami i morskimi trociami. Niestety, w każdym przypadku wiąże się to nieodłącznie z koniecznością organizowania dalszych wyjazdów, a nie zawsze jest na to czas, nie zawsze też chce mi się pokonywać wiele kilometrów, by spędzić zaledwie kilka godzin na rybach. Co więc pozostaje na wodach nizinnych Mazowsza, biorąc pod uwagę obowiązujące okresy ochronne na większość ich zębatych mieszkańców? W praktyce tylko okonie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spidolino – z czym to się je?

Od kilku sezonów na przełomie starego i nowego roku jeżdżę ze znajomymi łowić ryby łososiowate z brzegu. Meldujemy się na Bornholmie, Gotlandii, Fionii (Fyn) bądź też na którymś z wielkich jezior szwedzkich zarybianych rybami z płetwą tłuszczową. Łowimy łososie, trocie, palie i pstrągi potokowe, zależnie od tego, gdzie nas poniesie. Na początku podczas takich wyjazdów łowiliśmy głównie na spinning na blachy i na woblery bezsterowe, zdarzało się jednak że sięgaliśmy także po kulę wodną, a od niej już była prosta droga do spidolino. 

ZOBACZ WIĘCEJ

Pytania o zimowe trocie

Od czasu, gdy w WMH nr 108 ukazał się artykuł „Pytania o trocie i łososie”, na moją skrzynkę e-mail trafiło mnóstwo pytań od Czytelników. I nic dziwnego, bo ile by o trociach nie pisać, zawsze pozostanie jeszcze istne morze zagadnień do omówienia i... ewentualnych pytań do zadania. Dziś postaram się odpowiedzieć na niektóre z nich. 

ZOBACZ WIĘCEJ

Guma to nie wszystko. Niestandardowe zbrojenie przynęt – mit czy konieczność?

Jednym z internetowych mitów jest często powtarzana przez laików opinia, że główki jigowe inne niż tradycyjne – kuliste, to strata pieniędzy i naciąganie wędkarzy. Warto się więc temu przyjrzeć uważniej. Co zatem warto wiedzieć o główkach takich jak trójkątna, futbolowa i innych wynalazkach? To, że bywają piekielnie skuteczne...

ZOBACZ WIĘCEJ

Współpraca dla dobra Parsęty

Wywiad z Andrzejem Wołkowskim, prezesem Towarzystwa Miłośników Parsęty, organizacji niezwykle zasłużonej dla polskiej społeczności wędkarskiej.

ZOBACZ WIĘCEJ

Nowości „kontra” pewniaki

Późna jesień to czas spinningowych żniw. Po długim letnim letargu (a w tym roku ze względu na falę upałów trwających jeszcze do września był on bardzo głęboki) temperatura wody stopniowo spada, co pociąga za sobą wzrost tempa metabolizmu ryb drapieżnych. Właśnie teraz intensywnie żerują, aby nabrać sił przed zbliżającą się zimą, tym bardziej że już niebawem nadejdzie późnojesienne ochłodzenie, które z powrotem spowolni rybom procesy życiowe i przyhamuje ich apetyt.

ZOBACZ WIĘCEJ

Trudne trollingu początki

Szczerze mówiąc, nigdy zbytnio nie przepadałem za trollingiem, nawet morskim. W końcu jednak się przemogłem i okazało się, że musiałem jak każdy zapłacić frycowe. Błędy, które wtedy popełniłem, wiele mnie kosztowały. Dziś chcę napisać właśnie o nich, aby ci z Was, którzy dopiero decydują się na morskie łowienie łososi, wiedzieli, czego należy się wystrzegać.

ZOBACZ WIĘCEJ

Pytania o trocie i łososie

We wprowadzeniu do drugiej części tekstu „Pytania o sandacze” obiecałem, że jeżeli pojawią się jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości, będę do Waszej dyspozycji. Słowo się rzekło... – pora na trocie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Pytania o sandacze cz2

Miesiąc temu zmierzyłem się z pierwszą porcją Waszych pytań dotyczących łowienia sandaczy, teraz kolej na drugą. Jeśli będziecie mieli jeszcze jakieś inne pytania lub wątpliwości, jestem do Waszej dyspozycji.

ZOBACZ WIĘCEJ

Pytania o sandacze cz. 1

Pozytywne reakcje Czytelników na teksty poświęcone odpowiedziom na pytania zadane na naszym forum dyskusyjnym www.wmh.pl/forum, dotyczące łowienia szczupaków, zachęciły mnie do podjęcia próby wyjaśnienia niektórych wątpliwości związanych z łowieniem mętnookich drapieżników.

ZOBACZ WIĘCEJ

Pytania o szczupaki

O szczupaku napisano już wiele, ale nadal ta ryba potrafi skutecznie zagrać na nosie wędkarzom. Stale też pojawiają się nowinki, które zmieniają dotychczasowe „reguły gry”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Szczupak na płytkiej wodzie

Maj i początek czerwca to dla mnie czas wypraw na szczupaki. Wybieram się wówczas na płytkie rozlewiska i starorzecza mazowieckich rzek bądź nad jeziora, gdzie również chętnie kieruję się na ich płytkie zatoki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wiosenny spinning na nizinnej rzece

Jaź, kleń i okoń to dla mnie podstawowe wiosenne zdobycze podczas wypraw nad Wisłę, Narew i Bug.

ZOBACZ WIĘCEJ

Pięć łownych trociówek

Błystka wahadłowa na trocie ma niejedną postać i niejedno imię. Dziś opowiem Wam o moim trociowym arsenale, opisując jednocześnie obszary zastosowania poszczególnych blach, techniki prowadzenia i przydatne sztuczki prowokujące ryby.

ZOBACZ WIĘCEJ

Letnia noc na jeziorze

Pełnia lata kojarzy się spinningistom z zastojem na jeziorach. Nic dziwnego: upał, tłumy kąpielowiczów i wodniaków, zakwity, a na dodatek masa tzw. wędkarzy urlopowych. Bywa, że naprawdę trudno się dopchać do wody, ale warto próbować, bo wyniki mogą być całkiem niezłe.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dwa wybrzeża, dwie skrajności

Łowienie troci w Bałtyku u wybrzeży polskich i skandynawskich różni się od siebie diametralnie. I to niemal wszystkim oprócz jednego: i tu, i tam nawet olbrzymie ryby potrafią żerować bardzo blisko brzegu.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dryfkotwa

Bardzo rzadko widuje się to praktyczne urządzenie na polskich wodach śródlądowych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Ostatni miesiąc sezonu

Wrzesień to ostatni miesiąc, w którym można łowić trocie w rzekach polskiego Pomorza. Nie jest to teraz takie proste, ale przy przestrzeganiu pewnych zasad można liczyć na dobre wyniki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wędkarski zwiad

Wydawałoby się, że mieszkanie w Warszawie o przysłowiowy rzut beretem od brzegów Wisły – królowej polskich rzek, ostatniej dużej nieuregulowanej rzeki Europy – powinno być spełnieniem marzeń każdego „nizinnego" wędkarza. Niestety, muszę Was rozczarować.

ZOBACZ WIĘCEJ

Od przyłowu do sposobu

W łowiskach poddanych skrajnej presji wędkarskiej ryby zmieniają swoje zwyczaje i do tego trzeba się przystosować. Nie inaczej jest z rzecznymi drapieżnikami, którym dzisiaj można się dobrać do łusek często tylko dzięki niestandardowym rozwiązaniom.

ZOBACZ WIĘCEJ