Filmy

60 mil od Grenlandii (nr 115)

Zapraszamy Was tym razem na lodowate i niezbyt gościnne wody Cieśniny Duńskiej oddzielającej Grenlandię od Islandii. W takiej scenerii, u progu sezonu jesiennych sztormów (a nawet uwertura do północnoatlantyckiego sztormu to zjawisko wprawdzie majestatyczne, lecz dla wędkarskich łodzi wyjątkowo groźne) pojawiliśmy się, aby spróbować szczęścia na obfitującym w ryby zachodnim wybrzeżu Islandii.

ZOBACZ WIĘCEJ

Vertical jigging od podstaw (nr 112)

Świat idzie do przodu. Wędkarstwo się zmienia, stale trafiają do niego nowe metody i sposoby. Jedną z nich jest vertical jigging, który także w Polsce (tam, gdzie przepisy na to pozwalają) jest coraz bardziej popularny. Trudno się dziwić, bo jest wręcz fenomenalnie skuteczny, a przy tym niezwykle wciągający.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spinning na Odrze

Tym razem wybraliśmy się nad graniczny odcinek Odry, gdzie wspólnie z ekipą „Wędkarskiej pasji” łowiliśmy przede wszystkim klenie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Opowieści z Zielonej Wyspy (nr 106)

Magiczne klimaty Zielonej Wyspy przyciągają nas jak magnes. Piękne krajobrazy, smaczna kuchnia, profesjonalizm przewodników wędkarskich i ryby słynące z waleczności. Czego chcieć więcej? Wybraliśmy się łowić pstrągi na spinning, posiłkując się także swojską dorożką. Łowiliśmy głównie na jeziorze Corrib. Nie mogło nas jednak zabraknąć nad łososiową rzeką Cong, gdzie w dniu św. Patryka następuje tradycyjne otwarcie sezonu łososiowego.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wędkarski wielobój (spec 19)

Cztery epizody, w czasie których pokażemy różne oblicza pogoni za płetwą tłuszczową i różne sposoby na ryby łososiowate. Spinning, sztuczna mucha i trolling. Rzeki, wody stojące i Bałtyk. Z brzegu, brodząc, z łodzi i z belly boata. Wszystko zaś w łowiskach gdzie spotkania z rekordową rybą są bardzo prawdopodobne, co nie znaczy że nasza ekipa miała łatwo w tym istnym wędkarskim wieloboju.

ZOBACZ WIĘCEJ

Sposób na karasia (spec 18)

Tym razem przygotowaliśmy nie lada gratkę dla miłośników zasiadek na gatunki ryb spokojnego żeru. Paweł wraz z Robertem postanowili sprawdzić, jakie tajemnice kryje w sobie pewne niewielkie, malownicze jezioro. Przepięknie położony zbiornik wypełniony był ciemną, potorfową wodą, która nadawała mu niesamowity, tajemniczy klimat…

ZOBACZ WIĘCEJ

Szukając troci (spec. 16)

Zimowe warunki bardzo często utrudniają wędkarskie wyprawy, zwłaszcza gdy nastają tęgie mrozy. Zamarzają kołowrotki, plecionki i przelotki, śnieg wciska się do oczu, a wychłodzone palce odmawiają posłuszeństwa. Tym razem dwóch Pawłów – Mirecki oraz Nadrowski oraz Mateusz zapraszają Was na wyprawę nad rzekę łososiową.

ZOBACZ WIĘCEJ

Jeziorowe drapieżniki (nr 88)

Dobry wędkarz, to wędkarz skuteczny – bez względu na charakter łowiska, metodę łowienia czy warunki atmosferyczne. Paweł wraz z Robertem postanowili spenetrować toń rozległego jeziora, o którym wiedzieli jedynie, że zamieszkują je piękne sandacze oraz olbrzymie szczupaki. Ale jak się do nich dobrać?

ZOBACZ WIĘCEJ

Trudne szczupaki (nr 86)

Tym razem Paweł Mirecki i Piotr Piskorski wybrali się razem z kolegami z magazynu Rybołow Ukraina na jezioro nader trudne. Dzięki pracy zespołowej, pomocy przewodnika i odrobinie szczęścia potrafili dobrać się jednak do jego mieszkańców.

ZOBACZ WIĘCEJ

Sum po polsku (nr 84)

W naszych wodach żyje ryba, która jest uznawana za prawdziwego króla. Rozmiary, jakie osiąga, stawiają ją na szczycie łańcucha pokarmowego w rzekach i jeziorach. Krążą legendy o wąsaczach, które wciągały do rzeki krowy pijące wodę, porywały pływające psy, a nawet kąpiące się małe dzieci. Udokumentowane są przypadki pożarcia kaczek i nie są to zdarzenia sporadyczne.

ZOBACZ WIĘCEJ

Sandacze z zaporówki (nr 83)

Tym razem Paweł Mirecki i Michał Krzyżanowski wybrali się na zaporowe sandacze. Uzbrojeni w spinningi poszukują tych drapieżników posiłkując się wskazaniami echosondy, której specyfikę obsługi przy okazji omawiają.

ZOBACZ WIĘCEJ

Szczupaki z płytkiej wody (nr 82)

Wielu wędkarzom szczupak nierozerwalnie kojarzy się z łowieniem wśród grążeli i trzcinowisk. Cętkowany drapieżnik zajmuje stanowiska na płytkiej wodzie nie tylko w maju, ale również w pełni sezonu oraz jesienią, kiedy to po grążelach zostają jedynie gnijące resztki łodyg. Warto zatem odpowiednio przygotować się do wędkowania w bardzo płytkich łowiskach.

ZOBACZ WIĘCEJ

Klenie z małej rzeczki (nr 81)

Trzecia i zarazem ostatnia część filmowej opowieści o łowieniu kleni. Tym razem Paweł, Grzesiek oraz Arek postanowili sprawdzić, jakie niespodzianki kryje w sobie nurt pewnej niewielkiej i niezwykle urokliwej rzeczki.
Strome brzegowe skarpy, powalone do wody drzewa, podmyte korzenie oraz łany podwodnej roślinności – to bardzo trudne technicznie warunki  do spinningowania. Dodajmy do tego krystalicznie czystą wodę oraz rybę, o której się mówi, że „ma oko w każdej łusce”, i mamy prawdziwe polowanie…

ZOBACZ WIĘCEJ

Rzeczny spinning na niżówce (nr 77)

Niespełna rok temu mieliśmy okazję przekonać się o tym, iż Wisła w swym górnym biegu śmiało może pretendować do miana „wędkarskiego raju”. Rzeka, wraz ze swymi mieszkańcami, na dobre zagościła w naszych sercach. Przyszedł czas, aby po kilkumiesięcznej rozłące ponownie wrócić do wędkarskiego romansu z „Królową”…

ZOBACZ WIĘCEJ

Sposób na oporne + Słowenia cz.2 (nr 74)

Co robić, gdy ryby przestają reagować na przynęty spinningowe? I to na te nasze ulubione, które nie raz sprawdzały się na różnych wodach. Prawie każdy wędkarz kiedyś doświadczył takiej sytuacji, a z pewnością wszyscy słyszeli o efekcie „przebłyszczenia” wody.

ZOBACZ WIĘCEJ

Legendarne monoblanki + Wyprawa na łososie (nr 70)

Legendarne monoblanki - przybliżamy temat wedek jednoczęściowych, wartych jak najszerszego upowszechnienia ze wzgledu na ich walory użytkowe.

Już po raz drugi pojechaliśmy z kamerą nad Czawangę. To nie przypadek. Po prostu miejsce jest szczególne. Jedna z ostatnich na Ziemi prawdziwie dzikich krain, w której człowiek jest tylko rzadkim gościem. Żeby tam dotrzeć, trzeba wynająć specjalne pojazdy i pokonać setki kilometrów istnych bezdroży.

ZOBACZ WIĘCEJ

Bałtycki trolling (nr 69)

Wyprawa na bałtyckie trocie i łososie niejedno ma imię. Od dawna podpatrywaliśmy – i nadal to robimy – Skandynawów, dla których nic, co dotyczy morskich salmonidów nie jest obce, a efekty możecie obejrzeć na naszym filmie instruktażowym – podstawowym kursie morskiego trollingowania.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wiślana opowieść (nr 67)

Królowa polskich rzek – Wisła – płynie niemal przez cały nasz kraj. Początkowo wąska i niezbyt głęboka, przeradza się w potężną i tajemniczą rzekę. Tym razem postanowiliśmy odwiedzić górny bieg Wisły i dowiedzieć się czegoś o zwyczajach zamieszkujących ten fragment jej wód drapieżników.

ZOBACZ WIĘCEJ

Z gruntówką na sumy (nr 65)

Największy spośród słodkowodnych drapieżników w Europie. Nosi miano bezwzględnego zabójcy, który pochłania wszystkie mniejsze ryby, nie gardzi ptactwem wodnym, a mówi się też o przypadkach atakowania innych zwierząt oraz ludzi.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spinning alternatywny + Bat z gumą (nr 64)

Spinning kojarzy się przede wszystkim z takimi przynętami, jak błystki, woblery czy gumy. My zaś wybraliśmy się wiosną nad Bałtyk dość nietypowo wyposażeni, bo do pudełek zamiast zwykłej kolekcji przynęt z blachy i drewna zapakowaliśmy sztuczne muchy.

ZOBACZ WIĘCEJ