Jedziemy na szkiery: łódź

Podstawowym warunkiem udanego połowu na szkierach jest dysponowanie dużą i szybką łodzią wyposażoną w echosondę i ploter z dokładną mapą obławianego akwenu. Tu możliwe są dwie opcje: albo wieziemy z Polski swoją łódź, albo (wariant szybki, np. weekendowy lub dla niedysponujących własną jednostką) wypożyczamy ją na miejscu w którymś z licznych tutaj ośrodków wędkarskich. Po co to wszystko? Przede wszystkim po to, żeby móc w ogóle skutecznie połowić, no i dla własnego bezpieczeństwa.

ZOBACZ WIĘCEJ

Atraktory w okoniowym ultralighcie

Boczny trok, metoda opadowa, drop shot. Bez względu na to, którą metodę zastosujemy, ryba ma dużo czasu na to, aby leniwie prowadzoną przynętę obejrzeć, zassać i... poczuć. Właśnie dlatego warto teraz stosować atraktory. Problem z nimi jest jednak taki, że – jak wiadomo – słabo trzymają się one na przynętach gumowych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Savage Gear: Vertical jigging - zbrojenie przynęt 2

Zakończenie tematu zbrojenia przynęt do vertical jiggingu, a zarazem koniec całego "sezonu" filmów spod znaku Savage Gear. 

ZOBACZ WIĘCEJ

Savage Gear: Vertical jigging - zbrojenie przynęt

Pomału docieramy do końca omawiania zagadnień sprzętowych, czyli do zbrojenia przynęt. 

ZOBACZ WIĘCEJ

Savage Gear: Vertical jigging - plecionka i przypon

Kontynuacja omawiania sprzętu do verticala. Tym razem "drobiazgi", czyli linka i przypon.

ZOBACZ WIĘCEJ

Savage Gear: Vertical jigging - wędka i kołowrotek

Tym razem czeka na Was omówienie sprzętu do łowienia wertykalnego. 

ZOBACZ WIĘCEJ

Savage Gear: Vertical jigging - sposób łowienia

Vertical jigging to metoda bardzo ciekawa i skuteczna, ale wymagająca praktyki i wiedzy teoretycznej.

ZOBACZ WIĘCEJ

Savage Gear: Custom Predator i Herring 2

Kontynuacja tematu Savage Gear Custom Predatora oraz Savage Gear Herringa. 

ZOBACZ WIĘCEJ

Savage Gear: Custom Predator i Herring 1

Na tym filmie Paweł Mirecki omawia Savage Gear Custom Predatora oraz Savage Gear Herringa, czyli imitację śledzia. 

ZOBACZ WIĘCEJ

Savage Gear: Black Savage i Fat Minnow

Tym razem na warsztat trafiła przynęta Savage Gear Fat Minnow oraz ponownie Savage Gear Black Savage. 

ZOBACZ WIĘCEJ

Savage Gear: Black Savage i Cannibal

Paweł Mirecki opowiada o łowieniu na przynęty Savage Gear Black Savage i Savage Gear Cannibal. 

ZOBACZ WIĘCEJ

Żyłka czy plecionka na trocie?

Jestem zdecydowanym zwolennikiem żyłek, ponieważ zawsze liczę na spotkanie z okazową srebrną trocią, a jest ona nadzwyczaj waleczna. Czy jednak plecionkę należy od razu definitywnie odrzucić?

ZOBACZ WIĘCEJ

Jeziorowe sandacze na bardzo płytkiej wodzie

Sandacze w oczach wielu wędkarzy są nieodłącznie związane z głębokimi dołami. Czy jednak zawsze jest to słuszne? Czy można nastawiać się na sandacze także na kompletnych płyciznach?

ZOBACZ WIĘCEJ

Wklejanka czy zwykły spinning?

Którą z tych wędek wybrać na sandacze? Jest to pytanie z gatunku podstawowych. Żeby na nie odpowiedzieć, najpierw trzeba ustalić, gdzie łowimy – w rzece czy na wodzie stojącej.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dobry wobler na sandacza

Jaki to wobler? Wszystko zależy od tego, czy jest to jezioro, czy rzeka. Ja sięgam po wobler przede wszystkim, gdy łowię w rzece, ale czasem i w jeziorze, gdzie wobler również pokazuje swoją skuteczność.

ZOBACZ WIĘCEJ

Jak łowić na wleczonego i na "przepływankę"?

Metoda „na wleczonego” znacznie lepiej sprawdza się na wodach stojących niż płynących. Znana jest głównie z łowienia na system z bocznym trokiem (najlepszym wyborem będzie w tym przypadku okoniowy zestaw w rozmiarze L bądź XL).

ZOBACZ WIĘCEJ

Czy szczupaki da się łowić na poppery?

Oczywiście, że tak. Popper wabi szczupaki bulgotaniem, bańkami powietrza i smużeniem powierzchni. Są jednak inne, o wiele bardziej skuteczne metody i przynęty. Na plus łowienia na poppery trzeba zapisać wyjątkową spektakularność brań szczupaków. Emocje są takie, że warto sobie co jakiś czas pochlapać „popkiem”. Ale uwaga...

ZOBACZ WIĘCEJ

Czy warto stosować nanofil i fluorokarbon?

Szczupak jest jedyną rybą, w przypadku której nie stosuję kombinacji materiałów, np. plecionki z fluorokarbonem. Takie rzeczy zostawiam sobie na łowienie np. sandaczy, pstrągów czy innych ryb łososiowatych. Na szczupaki w zupełności wystarczy klasyk, czyli linka główna plus przypon ochronny. Ale co z przyponem z fluorokarbonu i z nanofilem?

ZOBACZ WIĘCEJ

Gdzie szukać szczupaka w rzekach i kanałach?

To temat zawiły i długi jak sama rzeka. Szczupakowi – w przeciwieństwie np. do sandacza – nie trzeba wiele do przeżycia. Esoksowi wystarczy do szczęścia trochę wody i jakaś symboliczna „kryjówka” (nawet pojedyncza witka), przy której będzie czatował na przepływającą ofiarę. W związku z tym w rzekach może być... niemal wszędzie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Zestaw do drop shota (wideo)

Kolejny film z serii "hiszpański poligon", na którym pokazujemy różne techniki spinningowania. Tym razem padło na drop shota. Jest doskonały na wszystkie nasze drapieżniki, a zimą - na okonie i pstrągi tęczowe z wód stojących. Montaż zestawu jest banalnie prosty. Zapraszam do wypróbowania! 

ZOBACZ WIĘCEJ