Trociowa wycieczka na Pomorze

Jak to ktoś powiedział, łowienie troci to choroba. Ja zaś od siebie dodam, że psychiczna. Nieuleczalna. Dlatego też i ja na przekór zdrowemu rozsądkowi w jednym z minionych sezonów wybrałem się nad Parsętę wraz z podobnie jak ja „trąconym” na punkcie troci Wojtkiem Szymańskim, a było to dobre 3-4 lata temu.

Czytaj więcej...

Promem Stena Line na ryby do Szwecji - podsumowanie

Czwarta część poradnika na temat samodzielnego organizowania letniego wyjazdu wędkarskiego z rodziną do Szwecji.

Czytaj więcej...

PROMEM STENA LINE NA RYBY DO SZWECJI - NA BOGATO!

Trzecia część poradnika na temat samodzielnego organizowania letniego wyjazdu wędkarskiego z rodziną do Szwecji.

Czytaj więcej...

Promem Stena Line na ryby do Szwecji - pakowanie i wypłynięcie

Druga część poradnika, w której opowiadam o pakowaniu się i wypłynięciu w rejs podczas letniego wyjazdu wędkarskiego z rodziną do Szwecji.

Czytaj więcej...

Promem Stena Line na ryby do Szwecji - planowanie wyjazdu

Pierwsza część poradnika na temat samodzielnego organizowania letniego wyjazdu wędkarskiego z rodziną do Szwecji.

Czytaj więcej...

Sandaczowy poligon doświadczalny

Hiszpańska rzeka Ebro kojarzy się naszym wędkarzom przede wszystkim z wielkimi sumami i karpiami. Niewielu Polaków wyprawia się tam specjalnie na sandacze, a jeszcze mniej wie, jakie wspaniałe są tam okonie.

Czytaj więcej...

Litewska przygoda

Podczas ubiegłorocznych targów w Poznaniu zahaczyłem o stoisko, które obsługiwał mój litewski kolega Ritis. Jest on przedstawicielem Keitecha, ale tym, co przykuło moją uwagę, był... ekran telewizora. Na nim zaś – porywający hol łososia na jednej z litewskich rzek. I już wiedziałem, że JA TEŻ MUSZĘ. 

Czytaj więcej...

Panie, tu nie ma ryb...

Obie części relacji filmowej z wyjazdu naprawdę szczególnego. Nie był on specjalnie daleki, ale za to na wodę bliską mi i tysiącom wędkarzy z Mazowsza: Zalew Zegrzyński.  W filmie wzięli udział Zbigniew Janiszewski i Saturnin Jabaji, inicjatorzy protestu i przedstawiciele wędkarzy sfrustrowanych bezrybiem na Zegrzu.

Czytaj więcej...

"Przyszpilona" Norwegia

Połączenie osiągnięć polskiej szkoły wędkarstwa z tradycyjnymi norweskimi sposobami sprawiły, że będąc na pozornie straconej pozycji, nieźle połowiliśmy i wszyscy wróciliśmy zadowoleni z miejsca, które bez przesady można nazwać „Norwegią w miniaturze".

Czytaj więcej...

Łosoś w Dzień Św. Patryka (wideo)

Dzień patrona Irlandii jest dla mieszkańców tej wyspy świętem. Tego dnia nie idą do pracy, idą za to do pubu albo... na ryby. Mianowicie tam gdzie wylądowałem dzień 17 marca jest też pierwszym dniem sezonu na łososie.

Czytaj więcej...

Starcie z sumem na Odrze (wideo)

Na Odrze jak na Odrze. Nie zawsze weźmie ta ryba, na którą akurat się nastawiamy. Tak właśnie było i w tym przypadku, gdy bedąc na jednej łodzi z Grześkiem asystowałem mu w holu okazałego wąsacza, przyłowu podczas łowienia kleni. Gościnnie wystąpił także odrzański szczupak. 

Czytaj więcej...

Dwa oblicza spinningu

Kolejny wyjazd do Szwecji utwierdził mnie w przekonaniu, że stara szkoła spinningu nadal jest skuteczna i że również bez wszelkiej maści nowoczesnych gadżetów można z powodzeniem łowić różne drapieżniki. Jest tylko jeden warunek: w wodzie muszą być ryby. Tych zaś na szczęście nie brakowało...

Czytaj więcej...

Jeszcze raz Irlandia

Kilkanaście lat temu, podczas pierwszego wędkarskiego wyjazdu do Szwecji przeżyłem istne zauroczenie jej wodami.

Czytaj więcej...

Wyjście nie tylko awaryjne

W wędkarstwie nie ma nic pewnego. Kolejny raz utwierdziłem się w tym przekonaniu, wojażując na Zieloną Wyspę, gdzie miałem nadzieję zmierzyć się z tamtejszymi łososiami. Nie wyszło. W zamian miałem okazję zakosztować zupełnie innych atrakcji…

Czytaj więcej...

Daleko ale było warto

Ina zawsze była dla mnie za daleko. Zawsze też było mi bardziej po drodze na Drwęcę, Słupię czy Łupawę i prawdę mówiąc, przyzwyczaiłem się do wędrowania z wędką w garści brzegami właśnie tych rzek.

Czytaj więcej...

Rodzinny urlop z verticalem w tle

Miał to być typowy rodzinny wyjazd urlopowy, w czasie którego zamierzałem w „wolnym czasie" powędkować, ale w wyniku splotu okoliczności ryby wysunęły się na pierwszy plan, a mnie przypadła rola instruktora wędkarstwa...

Czytaj więcej...

Wyspa wędkarskich marzeń

To był już drugi z kolei redakcyjny wyjazd na ryby do Irlandii.

Czytaj więcej...

Polowanie na płaskiego

Wytyczając świeże ścieżki między porastającymi brzegi pomorskiej rzeczki wyższymi ode mnie pokrzywami, od dwóch dni bezskutecznie usiłowałem złowić srebrniaka.

Czytaj więcej...

Łosoś na jednoręczną muchówkę

Prawdziwa wędkarska szkoła przetrwania w dzikim zakątku nad rzeką w północnej Rosji. Muchówka, łososie, komary i... niedźwiedzie. Innymi słowy - pełne emocji spotkanie z dziką rybą z dzikiej rzeki.

Czytaj więcej...

Brzana na spinning

Średniej wielkości nizinna rzeka o wartkim nurcie to wymarzone łowisko brzan. Te niezwykle silne ryby można z powodzeniem łowić na spinning. Warto obejrzeć i poczuć emocje związane z holem wąsatej wojowniczki !

Czytaj więcej...